Klima Kaç Derecede Çalıştırılmalı? İdeal Isıtma ve Soğutma Değerleri

Klima modları mevsime göre mekan ısısını ayarlamanız için yardımcı olan değerlerdir. Klima sıcak ayarı ve soğuk ayarı doğru yapıldığı sürece herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Odada olması gereken sıcaklığın çok altında ya da üzerinde kullanılan klimalar insan vücudunu rahatsız edecektir. Bu nedenle klima kaç derecede çalıştırılmalı iyi bilmek gerekir.

Read more

COP ve EER Nedir? Klimalardaki İşlevi Nedir?

Klimalar ısıtma ve soğutma işlevini yerine getirirken elektrik enerjisi harcarlar. Bir klimanın ne kadar verimli olduğunu anlamak için performans katsayısı anlamına gelen COP (Coefficient Of Performance) ve elektrik verimliliği anlamına gelen EER (Energy Efficiency Ratio) değerleri gösterge olarak kullanılır. Özetle; klimadan alınan performansın ödenen paraya (harcanan elektriğe) oranıdır. A, B… gibi enerji sınıflarının referansı bu verimlilik göstergeleridir. Bir klimada bu değerler ne kadar yüksekse klima o kadar verimlidir.

Read more

A Sınıfı Klima – Yaşam Alanlarında 1 Numaralı Konfor…

Nedir?

A sınıfı klima, klima sınıflandırma kullanılan COP (coefficent of performance) değerinin 3.21’i geçmesi halinde klimaların sahip olduğu niteliktir. COP değeri kullanılan elektriğin verilen ısıya oranı hesaplanarak bulunmaktadır. Yani daha az enerji sarf ederek daha fazla ısı üreten ve verimliliği yüksek olan ürünlerin COP değeri yüksek olur.

Read more

Mobil Klima – Her Alanda Isıtma ve Soğutma

Mobil Klima Nedir? Portatif Klimalar

Portatif klima olarak da adlandırılan mobil klima, kolaylıkla taşınabilmesi ve her mekana uyum sağlaması ile tercih edilir. Ayrıca montaj hizmeti gerektirmemesi ve dış üniteye sahip olmaması da önemlidir. Yüksek verimle çalışması ve diğer klimalar gibi az enerji harcaması mobil klimaların her alanda kullanılmasına olanak tanır. Portatif klima modelleri, mekan özelliklerine göre farklı kapasitelerde seçilebilir.

Read more

Inverter Klima Kaç Derecede Çalışmalı?

Klima son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Özellikle en yeni ve tasarruflu modelleri kullanmayı alışkanlık haline getirdik. Inverter klimalar da klima modelleri arasından en çok tercih edilenlerden biri oldu. Inverter klima nasıl kullanılır, nasıl tasarruf sağlar, inverter klima kaç derecede çalışmalı gibi sorular da kullanıcılarının merak ettiği konular oldu. Yaz – kış inverter sıcaklık değerlerini bilmeden klima kullanmak mantıklı olmadığı için ilk olarak klima ayarlarından bahsetmek istedik.

Read more

Yazın Klima Kullanımı – Sıcaklık Ayarları ve Tasarruf Sağlama

Yaz mevsiminde klimalar adeta en yakın arkadaşımızdır. Evlerde ve iş yerlerinde klimaların en çok kullanıldığı bu mevsimde klima markaları da kampanyaları ve fırsatlarıyla daha çok klima satışının önünün açmaktadırlar. Sıcak aylarda serinlemek için kullandığımız klimaları kullanırken de avantaj ve tasarruf elde etmek için dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.

Read more

Split Sistem Nedir? Nasıl Çalışır?

Klimalar bildiğiniz üzere konut, işyeri vb. kapalı alanlardan dış ortama, dış ortamdan kapalı alanlara konfor amaçlı olarak ısı transferi yapmaktadır. Klima sistemlerinin de 2 ana parçası vardır. İç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünitedir. Bu iki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İki ayrı birimden oluşan bu sisteme split sistem denmektedir. Split klima olarak da bilinmektedir.

Read more

Multi Split Sistem Nedir? Nasıl Çalışır?

Multi split klimalar çoklu split anlamına gelmektedir. Mono split klima ve multi split klima olarak ayrılan klimaların mono olanları tek dış üniteyle birlikte tek iç üniteye sahip klimalardır. Multi split klimalar ise tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistemdir. İç ünitelerin tamamı tek bir dış üniteye bağlanır. Bu sayede dış ünitelerin oluşturacağı alan sıkıntısı ve görüntü kirliliği engellenmiş olur.

Read more

R410A Gaz Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

R410A soğutma sistemlerinde kullanılan yeni bir soğutucu akışkandır. R410a gaz nedir sorusunu kullanımının yeni olması nedeniyle sık sık duyabilirsiniz. Türkiye klima pazarında sıklıkla kullanılan R22 gazının da dahil olduğu HCFC’lerin ozon tabakasına zarar verdikleri belirlenince, bu tür gazların kullanımına Montreal Protokolü ile global olarak üretim ve kullanımına yönelik birtakım sınırlamalar getirilmiştir. Bu nedenle de HCFC’lere alternatif olarak HFC’ler (hydrofluorocarbon) geliştirilmiştir.

Read more

Db(A) Nedir? Klimalarda Neden Önemlidir?

dB(A) ses seviyesi anlamına gelen “desibel” kelimesinin kısaltmasıdır. Klima satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de klima ses seviyesidir. Düşük ses seviyesine sahip olan klimaların kullanılması daha avantajlıdır.

Read more