yazın klima kullanımı

Yazın Klima Kullanımı – Sıcaklık Ayarları ve Tasarruf Sağlama

Yaz mevsiminde klimalar adeta en yakın arkadaşımızdır. Evlerde ve iş yerlerinde klimaların en çok kullanıldığı bu mevsimde klima markaları da kampanyaları ve fırsatlarıyla daha çok klima satışının önünün açmaktadırlar. Sıcak aylarda serinlemek için kullandığımız klimaları kullanırken de avantaj ve tasarruf elde etmek için dikkat etmemiz gereken hususlar vardır.

Artık lüks olmayan bu iklimlendirme cihazları kurulumundan kullanımına kadar bazı kurallara uyulmadığı takdirde sizleri mağdur edebilmektedirler. Yaz aylarında eğer klimasız kalmak istemiyorsanız:

 • Klimalarınızın montajını yetkili servislere yaptırın. Konu ile ilgili eğitim almış teknisyenlerin kurulum hizmeti eğitimsiz kişilerin yaptığı uygulamalardan ziyade garanti şartlarına uygun bir uygulama olacaktır.
 • Klimanın performansı ile kullanım ömrünün artması için periyodik bakım ve kontrollerini yaptırmalısınız. Özellikle yaz ayları başlamadan önce klimanızı temizletmeyi unutmamalısınız.
 • Klimanın ayarları yaz mevsiminin şartlarına uygun şekilde ayarlanmalıdır. Yaz aylarında ayarlanacak ortam sıcaklığının dış sıcaklıktan 7’-8’ C düşük olması konfor sağlar. Örneğin 35 derecelik dış sıcaklıkta klimanızın sıcaklığını 28 – 27 derece olarak ayarlamalısınız.
 • Klimaların hava temizleme filtrelerini belli aralıklarla temizletmelisiniz.
 • Klima ortam ısısını değiştirmek, dengelemek, fan/üfleme ile nem alma için kullanılmalı. Amacı dışında örneğin kurutma, yiyecek/içecek soğutma/ısıtma için kullanılmamalıdır.
 • Gerek iç ünite gerek dış ünite önünde hava giriş ve çıkışlarına akışı engelleyecek herhangi bir nesne konmamalıdır. Yaz aylarında serinlik istendiği için klima mümkün olduğunca eşya engeline takılmamalıdır.

Montaj ve kullanım esnasında ürünün kullanma kılavuzunda yer alan, satıcı ve yetkili servis tavsiyelerini dikkate alarak yaz aylarında sizi yarı yolda bırakmayan klimalara kavuşabilirsiniz. Yaz aylarında klima kullanımı böylece rahat olacaktır.

Mitsubishi Klima

Yazın Klima Sıcaklık Değerleri

Yazın klima sıcaklık derecesi:

 • Enerji tüketimi ( Klimanın A sınıfı olup olmaması)
 • Klimanın BTU değerleri
 • Klimanın yer alacağı mekana uygun olup olmaması
 • Oda büyüklüğü ve tavan yüksekliği
 • Odanın cephesi
 • Binanın izolasyonu
 • Klima kullanılacak mekanın bulunduğu kat
 • Mekan aydınlatması gibi kriterlere bağlıdır.

Klima yaz aylarında nasıl kullanılır diyenlere ilk olarak yaz mevsimine uygun klima almaları gerektiğini ve soğutma özelliklerini göz önünde bulundurmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Yazın klima kaç derecede çalıştırılmalı konusuna gelince sıcaklığın açık hava sıcaklığına göre belirlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Klimanın sıcaklığını düşürürken her bir derecenin elektrik tüketimini %10 artırdığını unutmamak gerekir. Klimanın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayarak da harcanan enerjiden tasarruf edebiliriz. Klima sıcaklık değerlerinin 24 – 23 dereceyi geçememesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Yaz aylarında klima kullanımı için sıcaklık derecesi belirlerken ısıtma yapılacak ortamın dış ortam şartlarından bağımsız olarak soğutma yapabilen, performansı yüksek modeller seçmeliyiz. Böylece evlerde, iş yerlerinde, hastanelerde, spor salonlarında, kamu alanlarında tüm ihtiyaçları karşılayacak klimalar satın almış oluruz.

Yazın Klima Kullanmak Herhangi Bir Hastalığa Neden Olur Mu?

Yazın klima kullanımı herhangi bir hastalığa neden olmamaktadır. Ancak yine de klimalı ortamın aşırı soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Gereğinden fazla soğuk olan mekanlarda kişiler hastalığa yakalanabilir. Astım, bronşit, gribal enfeksiyon, eklem rahatsızlıkları gibi şikayetler duyulabilir. Aşırı soğuk olmayan mekanlarda rahatlıkla vakit geçirilebilir.

Yazın Klima Kullanmak Fazla Elektrik Harcanmasına Neden Olur Mu?

Yaz aylarında klima kullanımı kış aylarındaki gibi elbette elektrik faturalarınızı artıracaktır. A sınıfı ve inverter klima aldığınızda, klimanızın harcadığı enerji düşük olacağı için faturalarınız da çok yüksek gelmeyecektir. Yazın yüksek performans değerlerine sahip bir klima ile soğutma yapmak herhangi bir cihaza göre daha verimli olabilir.

Evlerde, ofislerde ve kamusal alanlarda yazın klima kullanımı ve sıcaklık değerleri kişileri rahatsız edici boyutlara ulaşmadığı sürece hem ekonomik hem de sağlıklıdır. Siz de önerilerimize dikkat ederek ve olması gereken yazın klima sıcaklık derecesi sayesinde sağlığınızı ve bütçenizi koruyabilirsiniz. Yaz mevsiminde klima kullanımı önerilerimizle daha rahat ve güvenilir yaşam alanları yaratabilirsiniz.