klimanın bebeklere zararları

Klimanın Bebeklere Zararları

Anne ve baba adayları, bebeklerinin en sağlıklı ortamda büyümelerini isterler. Özellikle yenidoğan bebekleri konusunda oldukça hassas davranırlar. Bebek odalarını oluştururken yaz – kış doğru sıcaklığı sağlamak isterler. Bebek odalarında kullanılan klimanın bebeklere zararları olup olmadığını öğrenmek isterler.

Bebeklerin metabolizmaları tam gelişmemiş olduğundan ve bağışıklık sistemleri zayıf olduğundan kolay hastalanabilecekleri göz önünde bulundurulursa soğuktan ve sıcaktan yeterince korunması gerekir. Soğuk havalar bebeğin üşümesine neden olacağından ciddi hastalıklarla karşılaşmamak için sağlıklı iklimlendirmeyi sağlamak önemlidir. Klima kullanımı bu açıdan yararlı olacaktır. Ancak yanlış klima kullanımın da bebeğe klimanın etkileri görülebilir. Bebekler için klimanın zararları doğru kullanımla en aza indirilebilir.

Klima Bebek İçin Zararlı Mıdır?

Klima bebeklere zararlı mı değil mi yeni anne baba olmuş kişilerin en çok merak ettiği konudur. Bebek çok sıcak ve soğuk ortamda uyumakta zorlanacağı için bilinçli bir şekilde klima kullanmanın herhangi bir zararı yoktur. Ancak klima, serinleme aracı direkt olarak bebeğin üzerine gelmeyecek şekilde ayarlanmalıdır. Klima havasının bebeğe doğru gelmesi, bebeğinizin hastalanmasına neden olabileceği için dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

Ayrıca klimalı odada bebek uyuyorsa, bebeğin üzerini ince bir battaniyeyle örtmekte fayda vardır. Bebeğin bulunduğu ortamda klima çok fazla kullanmamak daha sağlıklı olacaktır.

Yenidoğan Bebekleri Klimadan Koruyun!

Yenidoğan bebekler çevredeki mikroplara ve enfeksiyonlara açıktır. Bu nedenle hava üfleyen ve toz filtreleri olmadığı taktirde mekana mikrop yayabilecek klimaların kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Mecbur kalınmadıkça yenidoğan bebeklerin odalarında klimaların kullanılmaması gerekir.

Mitsubishi Klima

Bebekler İçin Klimanın Zararları

Bebeklerin olduğu mekanlarda bilinçsiz şekilde klima kullanıldığı taktirde çıkabilecek sorunlar:

 • Bebeklerin zatürreye yakalanmasına neden olabilirsiniz.
 • Bebeklerin bağışıklık sistemine olumsuz etki yaparsınız.
 • Bebeklerin gelişimine olumsuz etki yaparsınız.
 • Eklem ağrılarına neden olabilirsiniz.
 • Üst solunum yolları ve akciğer rahatsızlıklarına neden olabilirsiniz.

Klimanın bebeklere zararları ve bebeğe klimanın etkileri en aza indirgenmek isteniyorsa klima sıcaklık değerlerinin önerilen sıcaklığı aşmaması, klimanın montajının doğru yere yapılması, bebeklerin klima üflemesine maruz kalmaması gerekiyor.

Ayrıca;

 • Sürekli klimanın açıp kapatılmaması,
 • Klimanın bakımının yaptırılmış olması,
 • Klimanın üflemesinin en düşüğe ayarlanması,
 • Odanın düzenli havalandırılması,
 • Klimanın olduğu odada termometre bulundurularak sıcaklığın kontrol edilmesi,
 • Evdeki herkesin klima kullanımında bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Klima bebekleri hasta eder mi, bebekler için klimanın zararları nasıl en aza indirilir gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını klimanızı satın almadan önce öğrenmeniz yararlı olacak. Böylece klimanızı doğru kullanacaksınız ve bebeklerinizin sağlığı tehlikede olmayacak…